Dom

Dlaczego warto wybrać powietrzną pompę ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to nowoczesny system ogrzewania zaprojektowany z myślą o tym, by nie tylko oszczędzać, ale również korzystać z bardzo komfortowych i wygodnych rozwiązań grzewczych. Co warto wiedzieć o pompie ciepła tego typu i dlaczego warto zainteresować się jej zakupem? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Ogrzanie domu i nie tylko

Dobrze dobrana, profesjonalna powietrzna pompa ciepła to system grzewczy zapewniający nie tylko komfortowe grzanie budynku, ale i dostawy ciepłej wody użytkowej. Wybór tego rodzaju pompy ciepła sprawdzi się nie tylko w nowych budynkach, ale i tych dopiero co modernizowanych. Najważniejsze pozostaje to, że nie ma konieczności ingerowania w otoczenie domu. Do tego warto podkreślić także i to, że inwestycja w zakup powietrznej pompy ciepła będzie wiązać się z poniesieniem dużo mniejszych kosztów, niż w przypadku zakupu gruntowej pompy ciepła.

Pompa ciepła jako jedyne źródło ciepła

Wielu sceptyków inwestycji w pompy ciepła uważa, że jedno urządzenie nie wystarczy do tego, by zapewnić komfortowe grzanie w budynku mieszkalnym. Jak się jednak okazuje – precyzyjnie dobrana pompa ciepła do ogólnego zapotrzebowania budynku na ciepło doprowadzi do tego, że wyłącznie z jej wykorzystaniem będzie można mówić o optymalnym grzaniu, a nawet zapewnieniu dostępu do ciepłej wody użytkowej. Żeby jednak można było mówić o pełnym sukcesie w doborze powietrznej pompy ciepła, trzeba zadbać o to, by właściwie dopasować jej moc grzewczą. Co trzeba uwzględnić? Nie tylko całkowitą powierzchnię mieszkalną, ale również rodzaj instalacji grzewczej, ilość energii niezbędnej do ogrzania c.w.u., straty energii w budynku oraz jego wiek. Do tego trzeba mieć na uwadze także obciążenie cieplne dla pomieszczeń, które chce się ogrzać – z uwzględnieniem minimalnej temperatury obowiązującej w danej strefie klimatycznej.

Efektywne grzanie przez cały rok

Powietrzna pompa ciepła polecana jest inwestorom także z uwagi na to, że może z sukcesem ogrzewać wodę użytkową przez cały rok. Nie wymaga też przyłączenia kotła gazowego, olejowego lub na paliwo stałe.