Budownictwo

Gruntowa pompa ciepła czy powietrzna pompa ciepła

Jeżeli jesteś na etapie planowania budowy domu, warto rozważyć zainstalowanie rozwiązań, które nie tylko pozwolą na tanie ogrzewanie budynku, ale także na niskie koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dom oraz wodę przeznaczoną do mycia można ogrzewać na wiele sposobów, jednak najważniejszym kryterium wyboru systemu ogrzewania jest bez wątpienia dostępność mediów i koszty eksploatacji.

Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniego ogrzewania jest bardzo istotny. Decyzję o rodzaju paliwa powinniśmy podjąć jak najwcześniej – najlepiej przed wyborem projektu domu. Dlaczego najkorzystniejszym rozwiązaniem będą pompy ciepła?

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła jest urządzeniem, które – mówiąc najprościej – działa odwrotnie niż lodówka. Czerpie energię cieplną z gruntu, a następnie wymusza przepływ czynnika za pomocą energii elektrycznej, zamienia ją na ciepło przekazywane do instalacji grzewczej. Co istotne, pompa ciepła dostarcza więcej ciepła niż zużywa prądu, dlatego jest to rozwiązanie tanie w eksploatacji. To także odnawialne źródło energii, gdyż znaczną część ciepła czerpie z otoczenia.

Ciepło pozyskiwane jest z gruntu za pomocą odwiertów pionowych. Nie ma konieczności posiadania działki o sporej powierzchni. W odwiert wpuszczana jest sonda, a następnie wolna przestrzeń jest zasypywana materiałem wypełniającym. Sondy wykonywane są w formie pojedynczej lub podwójnej U-rury.

Pompy gruntowe poziome pozyskują ciepło z dużej powierzchni gruntu za pomocą rur, które są ułożone poniżej strefy przemarzania gruntu (ok. 1,5 metra). Pętle powinny mieć taką samą długość, która nie będzie przekraczała 100 metrów.

Powietrzne pompy ciepła

Jak wskazuje nazwa, powietrzne pompy ciepła pozyskują ciepło z powietrza. Są one tańszym rozwiązaniem niż gruntowe pompy ciepła, gdyż nie ma konieczności wykonywania odwiertów czy zakopywania rur. Z pewnością koszty inwestycji będą niższe, jednak wadą powietrznych pomp ciepła jest niższa sprawność – szczególnie podczas srogiej zimy, gdzie temperatura spada znacznie poniżej zera. W mroźne dni konieczne jest dogrzewanie wody grzewczej do wymaganej temperatury. Można w tym celu zastosować grzałkę elektryczną. Wybierając powietrzne pompy ciepła, trzeba również pamiętać o regularnym przeglądzie jednostki zewnętrznej. Rocznie przetłacza ona setki tysięcy metrów sześciennych powietrza razem z zanieczyszczeniami. W razie potrzeby, warto poradzić się specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie rozwiązanie do naszych potrzeb.