Budownictwo

Jak dobrać schody do wnętrza?

Bardzo ważne jest, by schody drewniane pasowały do reszty wnętrza (a najlepiej całego domu) nie tylko pod względem technicznym, ale i wizualnym. Jak zatem prawidłowo dobrać schody do podłogi, ściany i reszty pomieszczenia pod względem koloru czy rodzaju drewna? Podpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do czytania!

Drewno

Schody muszą cechować się przede wszystkim trwałością, dlatego należy wybierać tylko twarde gatunki drewna, takie jak dąb, jesion czy buk. Za każdym z tych gatunków idzie też faktura charakterystyczna tylko dla niego, jednak jak wspomnieliśmy wcześniej – odgrywa ona drugorzędną rolę w porównaniu z twardością drzewa. Takie schody będą pasować praktycznie w każdym domu. Innym rozwiązaniem są egzotyczne rodzaje drewna – np. merbau czy wenge. Te zaś cechują się jeszcze większą wytrzymałością. Będą świetnie komponować się w domu w stylu barokowym albo z unikalnymi dodatkami przywiezionymi np. z różnych podróży.

Kolor

Oprócz gatunku, faktury i wzoru równie ważny jest kolor. Istniejące trendy mówią o tym, aby barwa była spójna z innymi elementami drewnianymi domu, np. z drzwiami, podłogą, oknami lub blatami. W rzeczywistości jednak wszystko zależy od Ciebie – być może chcesz oprzeć aranżację swojego domu na zasadzie kontrastu? Polecamy jednak zastosować taki sam rodzaj drewna w jednym pomieszczeniu. Bardzo modne są też ostatnio drewniane schody białe. Znakomicie wkomponują się w klimat domu nowoczesnego albo prowansalskiego. W tym przypadku też masz dowolność – możesz zestawić je z ciemną albo jasną podłogą, jak wolisz.

Wykończenie i inne elementy

Bardzo często spotykaną opcją są też drewniane schody na beton. Ten materiał wygląda doskonale w pomieszczeniach minimalistycznych, neutralnych, w których przeważa kolorystyka bieli i szarości. Drewniane schody betonowe dobrze prezentują się też np. ze szklanymi balustradami. Sprawia to ciekawy efekt wizualny.