Budownictwo

Jak dopasować drewniane schody do wnętrza i podłogi?

Schody to bardzo ważny element domu, dlatego jego wygląd musi współgrać z podłogą pomieszczenia, w którym się znajdują oraz najlepiej z aranżacją wszystkich czterech ścian. Jak je dobrać w zależności od stylu wnętrza i podłogi? Podpowiadamy.

Wnętrza tradycyjne

W domach, w których dominuje styl tradycyjny, klasyczny, czasem nawet rustykalny, warto dostosować schody do podłogi. Co to znaczy? Należy wybrać taki sam lub podobny rodzaj drewna. Spójność zapewni nie tylko kolorystyka, ale także identyczne usłojenie i faktura materiałów wykończeniowych. Wówczas uzyskasz efekt zlewania się podłogi ze schodami – i o to chodzi! Biorąc pod uwagę z kolei poręcze i ewentualne balustrady, nie mogą rzucać się w oczy – zależy nam na uzyskaniu efektu minimalizmu. Kolejnym sposobem jest lakier. Odpowiednio gruba warstwa lakieru położonego na drewnianych stopniach (o kolorze pasującym do podłogi) ukryje charakterystyczne dla drewna usłojenie. To sprawi, że różnica pomiędzy pierwszym stopniem, a podłogą będzie prawie niezauważalna!
Wskazówka: Pamiętaj, że rodzaj drewna i wykończenie schodów można dobierać nie tylko do podłogi, ale również do drzwi.

Wnętrza nowoczesne

Pomieszczenia zaaranżowane w stylu nowoczesnym lubią kontrasty. Dlatego doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku będą schody drewniane na beton. W nowoczesnych wnętrzach możesz zdecydować się na zastosowanie schodów metalowych lub szklanych, do których będzie pasowała inna, np. intensywna barwa podłogi. Jeśli zaś jesteś zwolennikiem drewna na 100%, nie wybieraj takiego samego dla schodów i podłogi – postaw na choć o jeden ton ciemniejszy lub jaśniejszy. Lubisz schody nietypowe? Schody na beton z oryginalną balustradą będą większą ozdobą domu niż jakiekolwiek meble czy dekoracje. W tym przypadku możesz popuścić wodze fantazji i mieszać, łączyć, zestawiać dowolne kolory i faktury, aby na końcu uzyskać efekt, który całkowicie Cię zadowoli!