Transport

Jakie systemy sterowania ruchem kolejowym wyróżniamy?

Nowoczesne systemy srk (skrót od: sterowanie ruchem kolejowym) są ważne z wielu powodów. Zaprojektowane i wdrożone przez wysokiej klasy specjalistów z branży gwarantować będą maksymalne bezpieczeństwo w ruchu kolejowym. To najważniejsza ich zaleta. Co jeszcze jednak warto o nich wiedzieć?

Zautomatyzowana kolej

Systemy srk nie mogłyby istnieć wówczas, gdyby ich działanie nie opierało się na wykorzystaniu urządzeń srk. Jak przekonać się można, w tej specyficznej i bardzo wymagającej branży, wyróżnić można dwie grupy takich urządzeń: wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pierwsze z nich tworzą wszystkie te urządzenia, które znajdują się w budynku nastawni, w kontenerach czy szafach umieszczonych przy torach. Ich główną rolą pozostaje realizacja różnorodnych zależności oraz sprawna komunikacja z operatorem. Z kolei urządzenia zaliczane do grupy zewnętrznych to te, które znaleźć można bezpośrednio przy układzie torowym. To one odpowiadają za bezpośrednie oddziaływanie na ruch pociągów oraz kontrolowanie ich przemieszczania się. Oba rodzaje urządzeń powinny ze sobą ściśle współpracować, tworząc specjalistyczny system, bez którego nie wyobrażamy sobie już bezpiecznego ruchu kolejowego. A za zaprojektowanie tego systemu nie odpowiada nikt inny, jak najlepsi w swoim fachu inżynierowie i projektanci systemów srk.

Urządzenia srk według funkcji

W pełni bezpieczne sterowanie ruchem kolejowym możliwe jest szczególnie wówczas, gdy wszelkie urządzenia srk działają zgodnie ze swoimi funkcjami. Warto wskazać, że wyróżniamy przede wszystkim urządzenia stacyjne oraz liniowe. Oba ich rodzaje pozostają absolutnie niezastąpione. Za bezpieczne sterowanie ruchem kolejowym odpowiadać będą urządzenia stacyjne. Istotą działania urządzeń liniowych pozostaje to, by pracować na szlakach lub większych fragmentach linii kolejowej. Dodatkowo wyróżnia się także grupę urządzeń specjalnych, do których zalicza się systemy projektowane np. dla metra czy dla kolei przemysłowych.