Dom

Pompa ciepła – czym jest i jak działa?

Jak działa pompa ciepła? Skąd bierze się tak duże zainteresowanie jej zakupem i montażem? Wreszcie – dla kogo przeznaczona jest taka inwestycja? To jedne z najważniejszych pytań, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy inwestor zainteresowany zakupem pompy ciepła. Z pewnością warto najpierw wiedzieć, czym jest taka pompa ciepła oraz poznać zasadę jej działania. Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Nowoczesny system grzewczy dla każdego

Innowacyjny, zupełnie bezobsługowy, a do tego i wysoce bezawaryjny. Takim systemem grzewczym jest obecnie pompa ciepła. Nic dziwnego więc, że i zainteresowanie jej zakupem i montażem stale rośnie. Pompa ciepła jest urządzeniem, które działa na podstawie odbierania ciepła z dolnego rodła ciepła – czyli otoczenia. Dolnym źródłem może być zarówno woda, grunt, jak i powietrze. Żeby jednak możliwe było przeniesienie ciepła do górnego źródła ciepła (czyli instalacji grzewczej domu), trzeba je tam dostarczyć. Tu sprawdza się sprężarka napędzana energią elektryczną. Praktyka pokazuje jednak, że energia pobrana z otoczenia jest dużo większa, niż ta pobrana z prądu. Tym samym z otoczenia „produkuje się” od 2 do nawet 5kW ciepła przy wykorzystaniu prądu jedynie 1kW. Oszczędność w każdym z tych przypadków jest więc co najmniej zauważalna.

Optymalnie dobrane współczynniki

Aby można było mówić o efektywnie działającej, nowoczesnej pompie ciepła, ta powinna się odznaczać odpowiednim współczynnikiem COP. Ten z kolei nie jest niczym innym jak stosunkiem energii elektrycznej do energii wytworzonej. O tym, że pompa ciepła jest systemem grzewczym na wysokim poziomie, decydować będzie właśnie ten współczynnik COP. Warto szukać takiego systemu grzewczego, w którym wartość tego współczynnika wynosi co najmniej 4.

Dobór pompy ciepła do zapotrzebowania

Myśląc o wyborze najlepszej pompy ciepła warto celować w taki system grzewczy, który jest optymalnie dopasowany do naszych realnych oczekiwań i potrzeb budynku mieszkalnego. Żeby móc dokonać najlepszej inwestycji warto skorzystać z fachowego doradztwa w dobrym punkcie sprzedaży pomp ciepła. To się opłaca!